Kako da oporavite telo nakon porođaja – putokaz kroz adekvatnu samonegu
„Trudnoća izgleda kao da je smišljena da bi nas pripremila za život majke. Počinjete da se žrtvujete devet meseci pre rođenja deteta kako bi u trenutku kada se ono pojavi bili naviknuti da se zbog njega odričete“ – rekla je Bret Kielerop.
I zaista jeste tako, jer telo žene tokom trudnoće i nakon porođaja prolazi kroz velike fizičke promene. Iako je za mnoge žene ovo jedno od najvažnijih i najlepših iskustava u životu, ono može da bude i stresno. Osim hormonalnih poremećaja, materica se širi, koža se rasteže, a tu su i dodatni kilogrami.
Pre svega, dobro bi bilo da pripremite svoje telo za porođaj. To podrazumeva da počnete da primenjujete anti-stres trudnički režim, da što više šetate i, ako ste u mogućnosti, da plivate, da svakodnevno radite vežbe istezanja...
Masne naslage se tokom trudnoće povećavaju u predelu stomaka i to je deo prirodnog procesa, jer one imaju i zaštitnu funkciju, te su iz toga razloga vežbe za stomak nakon porođaja naročito važne. Abodminalni mišići obično vraćaju svoju funkciju od 6 do 8 nedelja posle porođaja. Međutim, ako je porođaj bio uz pomoć carskog reza, za to je potrebno duže vreme.
Koliko će biti vidljiv trudnički stomak nakon porođaja zavisi i od toga koliko se kilograma dobilo na kilaži tokom prethodnih devet meseci. Ukoliko je tokom porođaja sve bilo u redu, sa vežbama se može početi već nakon dva meseca, kako bi se proces oporakva ubrzao.
Telo nakon porođaja
Stručan (medicinski) naziv za ovaj period glasi puerperijum. Karakteriše ga niz promena koje se dešavaju u telu kao što su:
· vraćanje materice (involucija uterusa),
· početak laktacije (stvaranje mleka),
· uspostavljanje funkcije jajnika (hormonske promene),
· proces zarastanja rane (epiziotomije i carskog reza),
· pojava lohija (krvavo sluzavi iscedak).
Grudi
Znaćete kada pravo mleko dospe u vaše grudi jer će one postati znatno i primetno punije, čvršće, i teže. Tada može doći i do zastoja mleka, što ne mora nužno da se desi.
Grudima se izgled menja tokom trudnoće i nakon što se ona završi. Nakon porođaja, potrebno im je oko 72 sata da se napune mlekom. Znaćete kada pravo mleko dospe u grudi, jer će one tada postati znatno punije, čvršće i teže. U tom periodu može da dođe do zastoja mleka, ali to ne mora nužno da se desi.
Tokom dojenja grudi će menjati svoj oblik. U prvim danima dok se ne uspostavi laktacija, biće veoma uvećane, a vremenom će se vratiti na pređašnju veličinu. Kada prestane da dojite, mogu da deluju blago opušteno. Kada se grudi budu uvećavale, ligamenti koji ih drže se mogu istegnuti. Ovo će se dogoditi bez obzira da li bebu dojite ili ne.
Osim trudnoće, na izgled grudi će uticati i koliko ste se ugojili tokom trudnoće, koju veličinu grudi ste imali pre trudnoće, da li ste imali više od jedne trudnoće, ako ste starija majka, kao i to da li ste pušač.
Grudi će posle porođaja ostati iste veličine koju su imale i tokom trudnoće u prvih nedelju do dve dana, a verovatno će zadržati istu veličinu sve dok dojite. Veličina grudi će se vratiti na onu pre trudnoće otprilike u isto vreme kada vam se bude vratila i pređašnja telesna težina. Ipak, vaše grudi najverovatnije neće izgledati kao ranije narednih šest meseci, jer je potrebno pola godine da masno tkivo zameni tkivo koje proizvodi mleko u grudima.
Vraćanje materice
Vraćanje materice znači da se materica intenzivno u prvih nekoliko dana, a ponekad i nedelja nakon porođaja, vraća na veličinu pre trudnoće.
U tim danima možete osetiti blage kontrakcije materice ili grčenje u donjem delu, naročito dok dojite. To se dešava zbog refleksa izazvanog lučenjem oksitocina koji istovremeno izaziva grčenje mišića mlečnih kanala i mišića materice. Ovo je uobičajen proces, jer se materica neposredno nakon porođaja skuplja i vraća na veličinu pre trudnoće.
Intervencije prilikom porođaja
Vreme oporavka nakon carskog reza je različito kod većine žena, ali se telo uglavnom u potpunosti oporavi u periodu od četiri do osam nedelja nakon operacije. Međutim, do bolnih senzacija i utrnulosti u predelu ožiljka može doći i nakon godinu dana.
Ukoliko je porođaj bio vaginalni, verovatno će se bol javljati u prvih nekoliko dana. Ukoliko ste imali suzu ili epiziotomiju, to može izazvati dodatni bol, ali je to sasvim prirodno i očekivano. Jedan od saveta u tim danima je da se na povređeno područje nanese ohlađena tkanina ili peškir, kako bi se smanjio otok.
Stolica nakon porođaja
Izlaskom bebe, unutrašnji organi (želudac, tanko i debelo crevo, bešika), vraćaju se na svoje mesto, te se može desiti da u prvih nekoliko dana ne možete da kontrolišete gasove ili stolicu.
U tom periodu, preporučuje se uzimanje dosta tečnosti, blagih laksativa, kao i vlaknastih namirnica i suvih šljiva. Ukoliko dojite, najbolje je da se posavetujte sa lekarom koji će vam preporučiti odgovarajuće sredstvo za ublažavanje ovih simptoma.
Najintenzivniji uticaj na organizam nakon porođaja ima nagli pad estrogena, jer tada nivo estrogena pada za 90% u odnosu na period pre porođaja. Tako u prvih par meseci posle porođaja može doći do jačeg opadanja kose. Grudi postaju tvrđe i osetljive, i to se dešava zbog pojave kolostruma - prvog mleka izrazito bogatog proteinima i mastima. Može doći i do emocionalnih uspona i padova. Ti simptomi su poznati kao baby blues i to se stanje obično smirije nakon par nedelja. Ukoliko simptomi i dalje traju, najbolje je da se javite lekaru, jer može doći do pojave postporođajne depresije.
Sve ove pojave su potpuno normalne i predstavljaju period oporavka žene od porođaja. Njih je važno pratiti, jer i adekvatna samonega olakšava put kroz ovo razdoblje. Takođe, važno je i da sa svojim partnerom razgovarate o promenama kroz koje prolazite, jer je podrška u ovom razdoblju jako važna.
Još jedna od najneobičnijih pojava nakon porođaja za mnoge žene je da i dalje izgledaju trudno. No, nema mesta za paniku, jer je potrebno nekoliko nedelja ili meseci da se telo (a naročito stomak) potpuno oporavi i vrati u stanje pre porođaja i trudnoće.
U međuvremenu, sasvim je normalno da trudničku odeću nosite i posle porođaja, puno se krećete na svežem vazduhu, hranite se zdravo i slušate svoje telo.