Kako da oporavite telo nakon porođaja – putokaz kroz adekvatnu samonegu

 „Trudnoća izgleda kao da je smišljena da bi nas pripremila za život majke. Počinjete da se žrtvujete devet meseci pre rođenja deteta kako bi u trenutku kada se ono pojavi bili naviknuti da se zbog njega odričete“ – rekla je Bret Kielerop.

I zaista jeste tako, jer telo žene tokom trudnoće i nakon porođaja prolazi kroz velike fizičke promene. Iako je za mnoge žene ovo jedno od najvažnijih i najlepših iskustava u životu, ono može da bude i stresno. Osim hormonalnih poremećaja, materica se širi, koža se rasteže, a tu su i dodatni kilogrami.

undefined 

 

Pre svega, dobro bi bilo da pripremite svoje telo za porođaj. To podrazumeva da počnete da primenjujete anti-stres trudnički režim, da što više šetate i, ako ste u mogućnosti, da plivate, da svakodnevno radite vežbe istezanja...

Masne naslage se tokom trudnoće povećavaju u predelu stomaka i to je deo prirodnog procesa, jer one imaju i zaštitnu funkciju, te su iz toga razloga vežbe za stomak nakon porođaja naročito važne. Abodminalni mišići obično vraćaju svoju funkciju od 6 do 8 nedelja posle porođaja. Međutim, ako je porođaj bio uz pomoć carskog reza, za to je potrebno duže vreme.

Koliko će biti vidljiv  trudnički stomak nakon porođaja zavisi i od toga koliko se kilograma dobilo na kilaži tokom prethodnih devet meseci. Ukoliko je tokom porođaja sve bilo  u redu, sa vežbama se može početi već nakon dva meseca, kako bi se proces oporakva ubrzao.

Telo nakon porođaja

Stručan (medicinski) naziv za ovaj period glasi puerperijum. Karakteriše ga niz promena koje se dešavaju u telu kao što su:

·        vraćanje materice (involucija uterusa),

·        početak laktacije (stvaranje mleka),

·        uspostavljanje funkcije jajnika (hormonske promene),

·        proces zarastanja rane (epiziotomije i carskog reza),

·        pojava lohija (krvavo sluzavi iscedak).

 Grudi

Znaćete kada pravo mleko dospe u vaše grudi jer će one postati znatno i primetno punije, čvršće, i teže. Tada može doći i do zastoja mleka, što ne mora nužno da se desi.

Grudima se izgled menja tokom trudnoće i nakon što se ona završi. Nakon porođaja, potrebno im je oko 72 sata da se napune mlekom. Znaćete kada pravo mleko dospe u grudi, jer će one tada postati znatno punije, čvršće i teže. U tom periodu može da dođe do zastoja mleka, ali to ne mora nužno da se desi.

Tokom dojenja grudi će menjati svoj oblik. U prvim danima dok se ne uspostavi laktacija, biće veoma uvećane, a vremenom će se vratiti na pređašnju veličinu. Kada prestane da dojite, mogu da deluju blago opušteno. Kada se grudi budu uvećavale, ligamenti koji ih drže se mogu istegnuti. Ovo će se dogoditi bez obzira da li bebu dojite ili ne.

Osim trudnoće, na izgled grudi će uticati i koliko ste se ugojili tokom trudnoće, koju veličinu grudi ste imali pre trudnoće, da li ste imali više od jedne trudnoće, ako ste starija majka, kao i to da li ste pušač.

Grudi će posle porođaja ostati iste veličine koju su imale i tokom trudnoće u prvih nedelju do dve dana, a verovatno će zadržati istu veličinu sve dok dojite. Veličina grudi će se vratiti na onu pre trudnoće otprilike u isto vreme kada vam se bude vratila i pređašnja telesna težina. Ipak, vaše grudi najverovatnije neće izgledati kao ranije narednih šest meseci, jer je potrebno pola godine da masno tkivo zameni tkivo koje proizvodi mleko u grudima.

Vraćanje materice

Vraćanje materice znači da se materica intenzivno u prvih nekoliko dana, a ponekad i nedelja nakon porođaja, vraća na veličinu pre trudnoće.

U tim danima možete osetiti blage kontrakcije materice ili grčenje u donjem delu, naročito dok dojite. To se dešava zbog refleksa izazvanog lučenjem oksitocina koji istovremeno izaziva grčenje mišića mlečnih kanala i mišića materice. Ovo je uobičajen proces, jer se materica neposredno nakon porođaja skuplja i vraća na veličinu pre trudnoće.

Intervencije prilikom porođaja

Vreme oporavka nakon carskog reza je različito kod većine žena, ali se telo uglavnom u potpunosti oporavi u periodu od četiri do osam nedelja nakon operacije. Međutim, do bolnih senzacija i utrnulosti u predelu ožiljka može doći i nakon godinu dana.

Ukoliko je porođaj bio vaginalni, verovatno će se bol javljati u prvih nekoliko dana. Ukoliko ste imali suzu ili epiziotomiju, to može izazvati dodatni bol, ali je to sasvim prirodno i očekivano. Jedan od saveta u tim danima je da se na povređeno područje nanese ohlađena tkanina ili peškir, kako bi se smanjio otok.

Stolica nakon porođaja

 Izlaskom bebe, unutrašnji organi (želudac, tanko i debelo crevo, bešika), vraćaju se na svoje mesto, te se može desiti da u prvih nekoliko dana ne možete da kontrolišete gasove ili stolicu.

U tom periodu, preporučuje se uzimanje dosta tečnosti, blagih laksativa, kao i vlaknastih namirnica i suvih šljiva. Ukoliko dojite, najbolje je da se posavetujte sa lekarom koji će vam preporučiti odgovarajuće sredstvo za ublažavanje ovih simptoma.

Najintenzivniji uticaj na organizam nakon porođaja ima nagli pad estrogena, jer tada nivo estrogena pada za 90% u odnosu na period pre porođaja. Tako u prvih par meseci posle porođaja može doći do jačeg opadanja kose. Grudi postaju tvrđe i osetljive, i to se dešava zbog pojave kolostruma - prvog mleka izrazito bogatog proteinima i mastima. Može doći i do emocionalnih uspona i padova. Ti simptomi su poznati kao baby blues i to se stanje obično smirije nakon par nedelja. Ukoliko simptomi i dalje traju, najbolje je da se javite lekaru, jer može doći do pojave postporođajne depresije.

Sve ove pojave su potpuno normalne i predstavljaju period oporavka žene od porođaja. Njih je važno pratiti, jer i adekvatna samonega olakšava put kroz ovo razdoblje. Takođe, važno je i da sa svojim partnerom razgovarate o promenama kroz koje prolazite, jer je podrška u ovom razdoblju jako važna.

Još jedna od najneobičnijih pojava nakon porođaja za mnoge žene je da i dalje izgledaju trudno. No, nema mesta za paniku, jer je potrebno nekoliko nedelja ili meseci da se telo (a naročito stomak) potpuno oporavi i vrati u stanje pre porođaja i trudnoće.

U međuvremenu, sasvim je normalno da trudničku odeću nosite i posle porođaja, puno se krećete na svežem vazduhu, hranite se zdravo i slušate svoje telo.


 

Najuspešniji tretmani poznatih

Poznate ličnosti redovno donose nove trendove u službi lepote. Njihov fijasko lako primetimo na fotografijama, a primetimo i kada zablistaju.

Hijaluronski fileri su jedan od najpopularnijih tretmana, njih koriste žene širom sveta, ali i mnoge zvezde koje svakodnevno pratimo. Danas vam otkrivamo kako zvezde neguju kožu, koja je cena njihove lepote i šta od saveta možemo da primenimo na svojoj koži.

Kada prelistamo magazine, primetićemo da sve poznate ličnosti izgledaju savršeno. Za to je uglavnom zaslužan Fotošop, ali priznaćemo da neretko pokazuju kako svakodnevno izgledaju na društvenim mrežama. Nema bora, nema bubuljica, nema ožiljaka. Pitamo se kako to uspevaju?!

Rihanna otkriva tajnu savršene nege

Rihanna ima blistavu kožu! Jednom prilikom je izjavila da je najvažnije da pokupimo sve dobre savete koje nam dermtolog govori dok radi tretman. Ona smatra da je hidratacija kože veoma važna i da je osnov lepe kože.

Treba izbegavati alkohol i treba piti što više vode. Proizvodi za hidrataciju ovoj lepoj pevačici daju svež izgled, pa čak i kada je nenaspavana. Slavni šminker Milah Morales koji često sarađuje sa Rihannom izjavo je da se njena koža temeljno priprema pred nastup i pred jaku, scensku šminku koja mora biti postojana satima.

Rihanna redovno koristi hidratantne maske, ide na hemijske pilinge gde se njeno lice dubinski čisti od svih nečistoća. Rihanna je otkrila kako uvek pazi šta stavlja na lice, i da joj je prirodna nega mnogo draža od hemijskih preparata.

Ona oko sebe ima stručan tim koji vodi računa o njenoj lepoti. Čuli smo i da ona nedeljno troši 25.000 dolara za negu kose, te tako ne možemo ni da zamislimo koliko koštaju kozmetičari i šminkeri koji vode računa za njen fantastičan izgled lica.

Kako bi koža bila zaista zdrava, potreban je i poseban način ishrane koji će je izgraditi. Zeleni ceđeni sokovi od zelenog voća i povrća, mnogo vode, hrana koja je bogata vitaminima i mineralima je ključ. Da biste i vi imali blistavu kožu, bez trošenja ogromnog novca, najbolje je da već danas povedete računa o tome šta jedete.

Zaboravite na kupovne sapune za umivanje i bar jednom u dva meseca idite na kozmetički tretman za lica. Sigurno ste čuli da Rihanna ima svoju kozmetiku “Fenty Beauty”. Koliko je ova kozmetika kvalitetna, govori i činjenica da Rihanna učestvuje u procesu pravljenja i redovno je koristi. Ono na šta treba da pazite jeste da svakodnevna šminka zahteva nanošenje prajmera koji će je sačuvati, i koji će sprečiti da se ljušti i postane suva. Kada nemate mnogo vremena za dubinsko čišćenje kože, skinite šminku barem maramicama koje su namenjene za otklanjanje svea što vam je na licu, od maskare do pudera.

Možda ćete morati da eksperimentišete i da isprobavate razne preparate kako biste došli do savršenog, koji vam najviše odgovara, ali taj trud će se isplatiti. Svačija koža je različita, i nemamo svi RiRine gene, ali verujem da svi možemo pronaći adekvatnu negu.

Neophodno je biti u kontaktu sa dermatologom, koji će odgovoriti na sva pitanja koja vam padnu na um u vezi nege vaše kože.

Madona, zauvek mlada

Madona i dalje fascinira svojim mladolikim izgledom. Za svoje godine, ona izgleda fantastično. Iako mnogi tvrde kako su za njen izgled zaslužne plstične operacije, Madona itekako ulože i vremena i novca u negu svoje kože. Ona i dan danas negira da je imala bilo kave estetske zahvate.

Inspirisana svojom kožom, Madona je stvorila inovativnu liniju MDNA SKIN. I ona napominje kako je tajna lepe kože zapravo u hidrataciji. Pranje i čišćenje lica je neophodno raditi dva puta dnevno, a za to imamo koristi sredstvo iz svoje linije.Tu je i serum za podočnjake koji će pomoći u smanjenju nadutosti. Takođe, u ovoj liniji postoji serum za ultra hidrataciju kože lic, koji neće zapušiti pore. I na kraju, dolazi hidratantna krema koja pruža blistavi sjaj kože.

Madona je izjavila: “Nikad se ne bih podvrgla plastičnoj hirurgiji, jer me plaši ta pomisao da idem pod nož zarad lepote. Ovako izgledam zbog zdrave ishrane, Kabale i gena!”

U četdesetim godinama, njeno lice je izgubilo jedri volumen, a u pedeset i nekoj izgleda mnogo svežije i zategnutije nego pre deset godina. Nagađalo se kako je Madona radila botoks kod poznatog Fredrika Brrendta, ali ona ipak tvrdi kako je poboljšanje došlo do ishrane koja je bila bogata vitaminima.

Vitamin C može da vam pomogne za zagladite lice i da održavate elastičnost i volumen, ali samo do jedne granice. Čak i stručnjaci iz oblasti kozmetike su proučavali zbog čega su Madonini obrazi odjednom promenili oblik, pa se veruje da je ipak koristila hijaluronske filere, kako bi podigla jastučiće na obrazima. Jedino na taj način može da se postigne efekat okruglih obraza u pedesetim godinama.

O tome da je operasila nos, govorilo se još devedestih godina, ali ona nikada to javno nije potvrdila. Kao mlada, imala je potpuno drugačiji nos, a sada je šicastiji i manji, lepše je oblikovan. Oko njenog nosa, postoje tanke linije, koje ukazuju da je bilo korektivnog zahvata.

Njene usne nisu  bile tako jedre i popunjene kao što su danas. Devedesetih godina se takođe govorilo o tome, obelodanjeno je da je Madona ubrizgavala injekcije kolagena kako bi usne bile punije i zanosnije. Ona je izjavila sledeće:

“Nekad ni sama sebe ne mogu da prepoznam. To je sve normalno, ljudi se vremenom menjaju.”

Njene usne su i dane pune i čvrste, na licu se uopšte ne vide tragovi starenja, koji su i u četrdesetim, i u pedesetim godinama itekako vidljivi i postojani.

Mnogi bliski prijatelji ove pevačice tvrde kako Madona koristi užasno skupe Kreme, koje koštaju i više od 1000 evra. Ipak, ona kaže da koristi samo prirodne Kreme i da redovno ide na tretman lica koji se radi kiseonikom. Ovaj tretman podrazumeva ubacivanje hijaluronske kiseline u obliku seruma, pa se na ovaj način stvara efekat jedrine na koži. Šta god da je stvarno u pitanju, Madona izgleda sveže, odmorno i predivno u svakoj prilici, gde god da se pojavi.

Stručnjaci koji su komentarisali njen izgled kažu da ona sigurno koristi tretmane na bazi lasera kako bi joj se postepeno uklanjali slojevi kože i kako bi se što više podstakla proizvodnja kolagena u dubljim slojevima.

Nicky Minaj, barbika u realnosti

 Možda nije baš poznato, ali reperka Nicky Minaj se uporno bori sa flekama na licu, već dugi niz godina. Ona kaže da je najbitnije da se skine šminka pred spavanje. Takođe, izjavila je da treba piti što više vode, kako bi se koža hidrirala na pravi način.

Ona ne pije običnu vodu, već onu sa dodatkom Aloa vere, i kune se u njen hidrirajući efekat! Ta voda pomaže i pri probavi i može da ojača imuni sistem.

„Možda izgleda da je moja koža besprekorna, ali ako samo jednom zaspim sa šminkom, ujutru će me sačekati haos na licu. „ izjavila je Nicky.

Ona nikad ne napušta svoj dom bez ajlajnera, a trepavice su joj zaštitni znak. Pošto ima sitnije oči, bez trepavica ne može da funkcioniše. Kaže i da je važno da žena uvek lepo miriše i da bude prepoznatljiva po svom omiljenom parfemu, koji uvek treba da bude skriven u torbici. Ona u svojoj kolekciji ima parfem koji je napravljen baš po njenoj meri, i koji je spoj breskve, vanile, mošusa i cveća.

Angelina Jolie, uvek lepa

 O Angelini ne prestaje da se priča, ona je jedna od najvećih zvezda na svetu. Angelina je jednom prilikom izjavila kako je majka naučila da bude što prirodnija. Uvek je brinula o svojoj koži i kaže da je najbitnije da korstimo redovno kremu za sunčanje, i leti i zimi.

Koristi prirodna sredstva za čišćenje kože, koja su sblaga. Izbegava proizvode i tretmane koji u sebi sadrže mnogo hemikalija. Mogli ste i da primetite da njena šminka nije jaka i napadna, jer na ovaj način ona štedi svoju kožu od propadanja.

Napominje da je od suštinske važnosti detaljno skinuti šminku pred spavanje. Njena šminkerka je izjavila: „Njena koža je prirodna lepa, te nema potrebe da svakog meseca ide kod dermatologa. Najčešće ide na čišćenje kože kada mora zbog snimanja filma da ima jaku, scensku šminku. Koristi kreme koje povećavaju proizvodnju kolagena i elastina, održavaju pore čistim i uspevaju da toniraju lice.

Ona ne voli da joj koža bude tamna i uvek je čuva i štiti od sunca, da ne izgori. Još od detinjstva koristi kremu za sunčanje, svakodnevno. Ono što se takođe napominje jeste dubinska hidratacija kože. U trudnoći, Angelini se na licu pojavila pigmentacija, pa su taj problem rešavali putem lasera. Ona nije pobornik plastičnog izgleda i trudi se da izgleda prirodno, u skladu sa svojim  godinama. Proglašena je više puta jednom od najlepših žena na svetu!

Čini nam se da postaje sve lepša kako vreme prolazi.

Saveti poznatih ličnosti i njihovih kozmetičara mogu da nas nauče kako pravilno da negujemo kožu! Slažemo se da treba hidrirati kožu, i da treba da je čuvamo od sunca. Možda oko vas ne postoji stručan tim koji brine o lepoti lica svakoga dana, ali ovi saveti se mogu primeniti, bez obzira na to!

Čuvajte i negujte svoju kožu, jer lepota lica traje čitavog života.

13 najskupljih venčanja na svetu svih vremena

Navikli smo da posmatrajući dobrostojeće ljude, gledamo i očekujemo njihovu bahatost na svim životnim poljima. Stoga nije ni niobično, što se mnogi od njih, kada stanu na “ludi kamen” opredeljuju za najskuplja venčanja na svetu.

Cilj je nadmašiti sve ostale svadbe po visini cene, kako bi prsten, venčanica, cveće, mesto sala za svadbe novi sad i sami mladenci, bili ono o čemu će se pričati godinama. U ovoj ideji insistiraju kako poznate tako i ne toliko poznate ličnosti našeg urbanog društva.

 

Donosimo vam listu trinaest najskupljih venčanja na svetu čiji će vam izosi pomutiti razum. Krenimo od “jeftinih”.

 (Dalje)

Nega kože i tremani tela za žene posle tridesete

Kada pređu tridesetu godinu života žene počinju više da obraćaju pažnju na svoj izgled, zategnutost kože, bore, gojaznost ili celulit. Bez obzira da li su ove navedene pojave u velikoj meri  izražene ili ne, svaka žena teži da njihovo nastajanje svede na minimum.

U današnje vreme na svakom ćešku možete pronaći beauty salone za ulepšavanje i doterivanje od kose do prstiju na nogama. Razne nove metode koje rade na brzom i bezbolnom uklanjanju neželjenih nedostataka se razvijaju neverovatnom brzinom. Mi vam predstavljamo 5 najzastupljenijih tretmana za negu kože tela koja svaka žene posle 30 godine koristi.

Jet Peel

Tajna ovog tretmana je u mlaznoj tehnologiji. U kombinaciji kiseonika i tečnosti formira se mlaz mikrokapljica, supersonične brzine. Time se dopire u kožu do dubine od 4,5 mm kako bi se probudile uspavane ćelije koje su zaslužne za stvaranje kolagena.

Kolagen se prirodno nalazi u našoj koži ali se vremenom njegovo stvaranje otežava, ponekad i skroz prekida. Zbog toga koža brže stari javljaju se pore, nepravilnosti i opuštenost kože.

Jet Peel  tretman se koristi za popravljanje stanja kože kao što su tretmani viška kože, uklanjanje sunčanih i staračkih pega, regeneracija proširenih pora, crvenilo kože, strije, ožiljci, perut, ćelavost. Takođe, ovom metodom možete obogatiti tkivo kože raznim vrstama vitamina, lekova ili preparata.

Jet Peel nema kontraidikacije, stoga se preporučuje svima bez obzira na pol, godine ili stanje kože. Njime se može tretirati i dečija koža, na primer uklanjanje temenjače sa kože glave kod beba.

Dermaroler

Tretmani Dermarolerom spadaju pod domen mezoterapije. Instrument se sastoji od valjka na čijoj površini se nalazi veliki broj iglica dužine 0,2-2,5 mm. Koja će se dužina iglice koristiti zavisi od problema koji se tretira.

Ovaj tretman nije skroz bezbolan i pre upotrebe se koriste anestezije u vidu kreme ili gela. Pre postupka koža se detaljno pregleda i očisti. Zatim se laganim pokretima prelazi preko kože lica ili tela u raznim pravcima.

Dermaroler tada pravi „mikropovrede“ odnosno kanale kako bi se započeo postupak regeneracije kože. Na taj način se stimuliše prorodno zaceljenje kože odnosno stvaranje novih kolagenskih i elastičnih vlakana. Koža se premazuje određenim serumima koji prodiru duboko i pojačavaju dejstvo relera.

Tretman dermarolerom se koristi u lečenju ožiljaka, strija, bora kao i prvih znakova starenja. Nakon ovog tretmana koža je blago otečena do 48 sati, ali dermaroler ne oštećuje epiderm, te se ovaj postupak može ponavljati.

Vacuslim 48

Ova metoda smanjivanja obima tela više nije nepoznata. Rezultati su vidljivi odmah posle prvog tretmana. Vacuslim 48 nema nikakvih negativnih efekata te se ovaj postupak može iznova i iznova ponavljati, dok se ne postigne željeni izgled.

Preporučuje se na svaka dva dana raditi metodu vacuslim 48, od 6-12 tretmana po seriji. Na početku se meri obim i obeležavaju se regije tela koje se tretiraju. Nanosi se serum iz serije vacuslim koji sadrži aktivne komponente, kao i posebna krema za zatezanje kože.

Klijent se zatim uvlači u posebnu vreću, koja stvara vakum efekat i pospešuje efekat aktivnih komponenti. Nakon 30 minuta, skida se vreća i radi se anticelulit masaža posebnim eteričnim uljima.

Vacuslim 48 poboljšava tonus kože, eliminiše višak tečnosti, razlaže masne naslage i pruža efekat limfne drenaže.

Shockwave – terapija akustičnim talasima

Ovaj metod koristi kinetičku energiju koji se posebnom tehnologijom pretvara u akustični talas visokog pritiska. On prodire duboko u kožu i doseže do tvorevina koje su zaslužne za nastajanje celulita. Shockwave terapija podstiče proizvodnju kolagena, koži se vraća glatkoća i oslobađa se štetnih masti, vode i toksina.

Terapija akustičnim talasima je isključivo namenjena rešavanju uzroka nastanka celulita. Pokazala se i kao dugoročna terapija, jer se elastičnost kože nastavlja i do šest meseci nakon završene serije tretmana.

Tretman  traje oko pola sata i veoma je jednostavan. Na deo tela zahvaćen celulitom nanosi se kontakt gel kako bi se uvođenje akustičnih talasa u telo odvijalo bez napora. Zatim se lagano prelazi preko ugrožene regije.

Međutim, terapija akustičnim talasima se ne preporučuje trudnicama, dojiljama, ljudima sa osteoporozom, onima koji imaju problema sa venama. Ova terapija ne sme da se koristi kada je metal u polju prostiranja (veštački kuk, šrafovi u kolenu), kao ni na osobama čije su rane sveže.

Maderoterapija

Maderoterapija je poseban vid anticelulit masaže. Izvodi se drvenim oklagijama i 100% je prirodna terapija odnosno ne izaziva nikakve alergijske reakcije na koži.

Cilj je da terapiju izvodi stručno osoblje kako ne bi došlo do masnica i podliva na koži. Prva tri tretmana se rade nežno i pažljivo sa malom stimulacijom na tretiranoj regiji. U toku sat vremena, koliko traje masaža klijent nekoliko puta odlazi u toalet kako bi izbacio višak vode i toksine.

Nakon terapije drvenim oklagijama oseća se blagi bol sličan upali mišića. Maderoterapija nije samo pogodna za celulit. Sa ovom terapijom se eliminišu toksini iz organizma, ubrzava se metabolizam i sagorevaju masti. Telo i um se opuštaju i relaksiraju.

S obzirom da ne izaziva alergijske reakcije terapija drvenim oklagijma se preporučuje svima, ukoliko postoji  problem sa izraženim celulitom na telu.

Bez obzira koji tretman će privući vašu pažnju i interesovanje, savet je da se prethodno dobro informišete o načinu tretiranja oštećene regije, aktivnim supstancama kao i da li neki od tih tretmana imaju neželjene efekte ili nuspojave.

Savet je takođe da se pravilno hranite, redovno vežbate i koliko god je moguće izbegavate stres. Starenje je prirodni sled događaja, a sa nekom borom pokazujemo i svoje bogato životno iskustvo.

Koliko vode treba piti dnevno

Bez vode život ne bi postojao. Voda za piće je neophodna za naše dobro fizičko i mentalno zdravlje. Eliksir života koji nam poklanja sama priroda je neprocenjiv dar prema kojem se moramo odnositi sa više pažnje. Prema japanskoj tradicionalnoj medicini voda je prirodni lek za sve bolesti. Nije ni čudo što najveći broj stogodišnjaka živi baš u ovoj zemlji.

Pitanje koje često postavljamo jeste: Koliko vode treba piti dnevno? Odgovor je međutim malo kompleksniji. Svi smo do sada čuli da je optimalan unos za svaku osobu do 8 čaša vode dnevno. Naučnici su ustanovili da ovaj broj varira od osobe do osobe u zavisnosti od godina, načina života i same potrebe za vodom. Dobro je piti omekšanu vodu.

Funkcija vode u telu

Ukoliko se pitate zašto je voda zdrava, odgovor ćete pronaći u ljudskom telu. Naše telo se sastoji najviše od vode  čak i do 60-70% telesne težine. Za normalan rad metabolizma i fiziološke funkcije, pravilan unos vode je neophodan. Kroz vodu naše telo dobija neophodne hranjive materije kao i kalcijum, magnezijum i fluor. 

Voda takođe hidrira našu kožu, održava normalnu telesnu temperaturu i krvni pritisak. Uloga vode u telu je takođe da ispire toksine iz vitalnih organa kao i da pruži vlažno okruženje mnogim tkivima. Što je telo mlađe, to je sadržaj vode u njemu bogatiji. Embrion od dva meseca npr. sadrži 97% vode.

Voda se u telu javlja kao intracelularna i ekstracelularna tečnost. Intracelularna voda je zastupljenija i nju čini oko 50% od težine tela, dok se ekstracelularna voda odnosi na manji deo tečnosti u telu među koje spadaju i tečnosti krvnih i limfnih sistema. Telo prima vodu sa hranom i napicima a izbacuje je kroz mokraću, disanje i znojenje. Zato analiza urina može da pokaže koliko je organizam zdrav.

Natrijum uz prisustvo hlora je glavna veza sa vodom u telu. Stoga je kuhinjaska so NaCl, osnovni nosilac vlažnosti u tkivima. Na regulator vode dosta utiču i žlezde s unutrašnjim izlučivanjem odnosno hormoni. U zavisnosti od pravilnog rada hormona zavisiće i količina vode u organizmu.

Do čega dovodi nedostatak vode u organizmu: dehidratacija - simptomi?

Dehidratacijom se označava negativan bilans vode u telu. Posledice dehidratacije mogu da se ispolje na celom organizmu i dovode do fizioloških i mentalnih disbalansa u telu. Dehidratacija se deli na ćelijsku i ekstraćelijsku. Ćelijska povlači vodu iz ćelija dok ekstraćelijska uz prisustvo gubitka vode odbacuje i elektrolite. Taj postupak se javlja kod povraćanja, proliva, kao i stanja tuberkuloze, bronhitisa i drugih bolesti.

Takođe uzork može biti i preterana fizička aktivnost uz nedovoljno konzumiranje vode. Kod starih osoba je ova pojava češća zbog nemogućnosti organizma da dođe do vode. Organi za varenje stradaju usled nedostatka tečnosti.

Zamor i usporen metabolizam su prvi simptomi dehidratacije. Fiziološki disbalansi u telu kao posledica nedostatka vode se ispoljavaju kroz grčeve u mišićima, probleme sa bubrezima, umanjenim  dotokom krvi do mozga što može dovesti do halucinogenih poremećaja svesti. Mentalne posledice utiču na donošenje odluka, smanjenu sposobnost koncentracije, budnost i koordinaciju. Tu nastupa voda kao lek.

Koliko čaša vode treba piti dnevno - FORMULA

Odavno je ustanovljeno da se mokraćom izbacuje oko 1,5 l dnevno vode. Još jedna litra odlazi kroz disanje i znojenje. Hranom nadoknađujemo pola litre izgubljene vode u organizmu, tako da nas računica dovodi do toga da je za zdrav i optimalan rad unutrašnjh organa neopodno oko 2 l vode dnevno.

Naučnici sve više rade na ovom pitanju i utvrdili su da optimalan unos vode zavisi kako od zemlje odnosno podneblja u kojem živite tako i od toga da li ste muškarac ili žena, da li se bavite sportom, da li imate povišenu telesnu temeperaturu ili ste trudni. Optimalan unos vode za muškarce iznosi 2,5 l dnevno dok je za žene oko 2 l dnevno.

Voda se unosi i kroz namirnice i to oko 20% vode dnevno se dobija preko hrane. Tu uglavnom spadaju namirnice iz kojih možete iscediti dosta soka, ali i lubenica, krasavac i paradajz. Takođe u toku dana ne pijemo samo vodu. U organizam unosimo i druge tečnosti kao što su kafa, gazirani i obični sokovi, čajevi, mleko.

Čak i pivo, vino i pića sa kofeinom doprinose unosu tečnosti u organizam, ali morate imati na umu da to ne sme biti glavni deo od ukupnog unosa tečnosti. Ne zaboravite, voda je još uvek najbolja tečnost za naše telo.

Naročitu pažnju na unos vode obratite ukoliko ste fizički aktivni, ili ako su u pitanju velike temperaturne promene. Obavezno imajte stalno uz sebe flašicu vode, dok vežbate, radite za računarom ili idete u šoping. Dodatni gutljaj će sigurno prijati vašem organizmu, kako bi pravilno funkcionisao i u situacijama dodatnog napora.

Možda ne znate, ali princip na osnovu kojeg funkcionišu naši krvni sudovi, je jednostavan. Oni se šire i skupljaju prilagođavajući se količini tečnosti koja je u njima. Na taj način krvni sudovi menjaju svoj volumen, odnosno veličinu prema potrebi. Iz toga proizilazi da se pri nedostatku tečnosti krvni sudovi grče i smanjuju. Imajte ovo na umu sledeći put kada primetite da ne pijete dovoljno vode.

Koliko vode treba piti dnevno zavisi od vaših navika i aktivnosti:

·         Svako jutro na prazan stomak popijte 1-2 čaše mlake vode

·         Vodu pijte pre svakog obroka

·         Izbegavajte pijenje vode za vreme obroka ili neposredno posle jela

·         Za vreme fizičke aktivnosti pijte dosta tečnosti u malim količinama

·         Povećajte dozu unosa tečnosti ukoliko ste bolesni ili imate povišenu telesnu temperaturu

·         Dodatne količine tečnosti uzimajte ukoliko osetiti fizički umor i iscrpljenost.

Pokazatelji  da je hidriranost organizma zadovoljena?

Uopšteno ako pijete dovoljno tečnosti, ako vam kosa nije ispucala a koža nije suva, ukoliko nemate perut ili česte glavobolje znači da vam je telo dobro hidrirano. Takođe ovo možete proveriti i u uzorku mokraće. Ukoliko vam je moraća tamno žute boje to znači da je neophodno da unosite više tečnosti u organizam.

Da bi voda prošla kroz organizam potrebno joj je samo 1 sat. Tečnost se za to vreme apsorbuje kroz zid creva u krvotok, filtrira se kroz bubrege i odlazi u bešiku kroz materije koje nam ne trebaju, odnosno odbacuje se kroz urin.

Koju vodu piti: flaširanu, mineralnu ili vodu iz česme?

Možda nije toliko opštepoznato ali obična voda, odnosno voda iz česme se svrstava u grupu slabomineralnih voda. To su sve one vode koje u sebi sadrže mineralne soli. Ove vode imaju savršen balans minerala koji je fiziološki najdelotvorniji za organizam. Brzo prolaze kroz organe, stoga se voda iz česme preporučuje svima, trudnicama, dojiljama i odojčadima.  Voda za bebe predstavlja jednu od glavnih namirnica za pravilan razvoj i rast.

Mineralna voda u sebi sadrži ugljen-dioksid čije prisustvo u vodi može biti prirodno ili veštački dodato. Ove vode se preporučuju sportistima i aktivnim osobama. Razlog tome jeste upravo u povećanju elektrolita u mineralnoj vodi što pospešuje brzo osveženje i pravilno hidriranje organizma. Da bi poboljšali željeni efekat ovu vodu treba piti pre, za vreme i posle fizičke aktivnosti.

Flaširana voda postaje sve više u upotrebi. Ukoliko koristite flaširanu vodu, naviknite se da čitate etikete. Veoma je važno odakle voda dolazi, da li je pravilno tehnički obrađena, da li sadrži pesticide ili neke druge otrovne i štetne materije. Takođe posebnu pažnju obratite na ambalažu. Na svakoj ambalaži je napisana oznaka da li u njoj može da se drži tečnost i da li plastika ispušta otrovne materije u tu vodu.

-          PET (PETE) – Boce namenjene jednokratnoj upotrebi. Ispuštaju teški metal ili kancerogene susptance.

-          PVC (3V) – ispušta dve vrste toksičnih materija. Nažalost najviše se baš ona upotrebljava.

-          HDP (HDPE) – Dobra vrsta plastike, uglavnom ne ispušta otrovne materije.

-          LDPE – Jedina plastika koja ne ispušta otrovne materije, ali se od nje za sada prave samo kese za namirnice.

Svakako iz ovoga sledi da je najbolje koristiti staklenu ambalažu. Ipak i plastična ambalaža može da traje duže ako se pravilno skladišti.

Koliko piti na osnovu kilaže?

Ustanovili smo da dnevni unos od 2 l vode po osobi, ne može da se uzme kao univerzalna jedinica za svakog čoveka. Do idealne količine tečnosti koja je neopodna svakom organizmu, može se doći na osnovu jednostavne formule:

Broj vaših kilograma pomnožite sa sledećim brojem, vođeni godinama. Sa brojem 40 (ako imate do 30 godina života), sa 35 (od 30 do 55 godina života) i sa 30 (ukoliko ste stariji od 55 godina). Dobijeni broj podelite sa 226,4 i dobićete optimalan unos vode i tečnosti za svoje godine i kilažu.

Na kraju se samo opustite i popijte čašu vode. Nemojte biti opterećeni time koliko vode treba piti dnevno. Priroda je sve savršeno napravila, mi samo malo moramo povesti računa kako bi savršen mehanizam, naše telo, nesmetano radilo i bilo zdravo.

 

 

 

Saveti za prvo krstarenje

Kada neko pomene krstarenja, odmah nam padnu na pamet stari ljudi iz bogatih zemalja, koji imaju dovoljno novca i vremena da se otisnu na kruzer putovanja.

I ja sam tako razmišljao. Ali tokom prošle godine otkrio sam da su krstarenja za sve starosne dobi i vrste ljudi. Takodje sam pokupio neke ozbiljne trikove! U industriji krstarenja toliko je raznolikosti da je nemoguće reći da ne biste uživali. Mislim da postoji krstarenje za svakog.

Na primer, u poslednje vreme želim da odem na krstarenje Mediteranom, jer želim malo više istražiti Evropu bez prenošenja kofera iz hotela u hotel svakog dana. Ali možda biste želeli pokušati krstarenje istraživača Antarktika? Ili festival krstarenja muzičkim festivalom? Iskreno, ima toliko opcija. Prvo putovanje u krstarenje može biti ogromno, zato  se uverite da ste pročitali moje savete pre nego što krenete na svoje putovanja.

Odaberite mudro

Uradite istraživanje pre nego što rezervišete krstarenje. Morate razmišljati o broju broda na kome želite da se uključite, koje luke poziva za koje vas najviše zanima, kakve aktivnosti na brodu želite i više. Postoji mnogo toga da se uzme u obzir.

Pakujte efikasno

Morate razmisliti o vašem portu za ukrcavanje. Kao i sve, slojevi su obično ključ. Uverite se da nosite sve važne stvari u neseseru, pošto dopremanje kofera do vaše sobe može potrajati. Budite sigurni da ste proverili šta treba da spakujete, zato pročitajte praktične savete za krstarenja.

Ostanite na brodu

Ne morate da se iskrcate u svakoj luci. Često dnevno putovanje može biti skupo, osim ako ih ne organizujete. Ako želite da se ohladite i uživate u brodu bez svih ljudi, onda je ostajanje na brodu super opcija. Većina objekata na brodu ostaju otvorena. To je odlična prilika da fotografi dobiju neke predivne, besplatne fotografije.

Ukrcajte se u velikom stilu

Malo se doterajte kada se prvi put ukrcate na brod ako želite da budete pozvani za kapetanov sto. Takođe, ako želite da iznenaditi saputnika-cu, možete da organizujete jedan od paketa dobrodošlice u kabini - uz doplatu. Različite linije krstarenja imaju različite pakete, ali obično ima šampanjca, cveća, balona i još mnogo toga. Ovo je posebno dobro za godišnjice i posebne prilike, itd.

Mešajte

Ne morate da jedete u istoj glavnoj sali svako jutro / noć. Obično je nekoliko različitih restorana / kafića otvoreno za doručak ujutru. Ima još više izbora u večernjim satima. Većina ljudi čeka drugu noć da proba specijalitete restorana.

Uživajte u Spa-Wellness paketima

Ako vam treba malo opuštanja, potrudite se da pronađete spa. Možete kupiti dnevni pas koji obično uključuje pristup različitim objektima. Ili možete kupiti nedeljni pas. Međutim, ako mislite da ćete puno koristiti spa, uzmite spa paket, i moći ćete da se banjate tokom trajanja putovanja.

Koristite i uslugu u kabini

Naručite uslugu u sobi. Uglavnom je besplatno. Neke kompanije za krstarenje će vam naplatiti malu naknadu za usluge (oko 5 evra), ali to nije ništa poput cene koju plaćate kada ste u hotelu.

Da li ste već bili na nekom krstarenju? I kakve biste savete dali?

Čestitamo

Ukoliko možete da pročitate ovaj članak, uspešno ste se registrovali na Blog.rs i možete početi sa blogovanjem.